Elektrony dělají vozy atraktivnějšími. Jejich ceny jsou však poměrně vysoké, to se však bohužel nedá říct o životnosti. Není divu. Zabrat jim dává zejména zimní období, kdy jsou silnice plné soli, případně jsou posypané štěrkem nebo pískem. Pro naši bezpečnost je to samozřejmě to nejlepší, bohužel pro alu kola je to likvidační záležitost. A pak jsou tu škrábance, kterým se nevyhneme. Naštěstí všechno má řešení. Životnost alu kol zvýšíte pískováním.

Pískování alu kol

K čemu je vlastně dobré pískování alu kol? Pískování disků pomůže odstranit nejen nečistoty, ale také rez. A samozřejmě díky pískování alu kol zmizí z disků veškeré nevzhledné škrábance. Jak už bylo řečeno, díky pískování se také výrazně zvýší životnost elektronů. Jak je to všechno možné? Pojďme si představit, jak takové pískování vypadá.

Barmakolor

Jde o abrazivní úpravu povrchu. Drobné částečky zdrsní tryskaný povrch. Je to proces, při kterém ze speciální pískovačky proudí pod velkým tlakem proud abrazivních částic. Díky pískování se alu kola zbaví nečistot, ale také koroze a případných otřepků. Současně se také zdrsní původní povrch. Po pískování jsou pak alu kola připravená k závěrečné úpravě.

Rozdíl mezi pískování a tryskáním alu kol

Možná, že jste se někdy setkali s tím, že se alu kola tryskají a teď přemýšlíte, jaký je rozdíl mezi pískování alu kol a jejich tryskáním. Nelamte si hlavu. Mezi pískování a tryskáním není vůbec žádný rozdíl. Jsou to jen dva různé názvy pro to samé. Pískování se tomuto procesu začalo říkat z jasného důvodu. Jako abrazivum se používal písek. Ostatně používá se dodnes, je totiž cenově dostupný a výhodnější. Pískuje se však také dalšími materiály jako je sklo, balotina, ocelová drť, granát nebo korund. Pro pískování alu kol se většinou používá písek, sklo nebo korund. Vzhledem k tomu, že se k procesu používají různé materiály, odborně ho nazýváme tryskáním.

Není pískovačka jako pískovačka

Na trhu jsou k dostání hobby pískovačky alu kol a dalších věcí. Bohužel však tyto domácí přístroje nemají takovou výkonnost, která je potřeba. Ačkoli si tedy můžete pořídit pískovačku na alu kola domů, nejvhodnější je svěřit disky do rukou profesionálů, kteří mají k dispozici profesionální zařízení s dostatečnou výkonností, dostatečně vysokým tlakem a dostatečně širokou tryskou. Odborníci navíc již vědí, jaký tlak je na alu kola vhodný. Při pískování je totiž třeba dbát na to, že tryskané díly se mohou pří velkém tlaku poškodit. Může dojít například k jejich nevratné deformaci nebo k výraznějšímu úběru materiálu. A to si rozhodně nepřejete.

Pískují se také další části automobilů

Věděli jste, že pískování je metoda, která se využívá také na renovaci karoserie vozu, výfuky nebo ostatní autodíly? Dokonce se tryskání využívá na návěsy, vleky a celé kostry nákladních vozů. Metodu však lze používat také zcela mimo automobilový průmysl. Uplatnění najde tryskání také při renovaci zábradlí nebo na stožárech či sloupech. A to není zdaleka všechno, pískování má opravdu široké využití.

Jak pískování alu kol probíhá

Při pískování alu kol je abrazivum tryskané na povrch kola velkou silou. Díky tomu dojde k narušení povrchu. Abrazivum se pak vždycky vybírá v závislosti na materiálu. Autodíly jako jsou i alu kola si žádají šetrný přístup.

Po pískování přichází finální úprava

Pochopitelně nestačí elektrony na váš vůz pouze napískovat. Je to základ, kdy se zbavíte nečistot, pak je však potřeba zajistit ještě jejich finální úpravu. Jde nejčastěji o lakování. Nanášený lak by měl být ideálně odolný proti korozi. Díky speciálnímu laku totiž ještě výše zvýšíte životnost svým alu kolům. Díky tomu, že se o kola budete dostatečně starat dost možná přežijí i váš vůz.