V zimních měsících dostávají naše auta opravdu zabrat. Je namístě jim ulehčit každou práci, kterou pro nás tak ochotně vykonávají. Praktičnost je na prvním místě, každý majitel vozu by měl myslet dlouho dopředu a neřešit situaci až ve chvíli, kdy napadne spoustu prašanu a teploty klesnou hluboko pod nulu. Nestačí jen přezout pneumatiky z letní verze na zimní, to je spíše symbolický akt, o kterém také mluví legislativa od začátku listopadu až do konce března. Co všechno se v období, kdy vládnou mrazy, opravdu hodí? Na jaké věci bychom neměli zapomenout?
Půjčovna dodávek Zlín

Důkladně prohlédněte celý vůz

Zimní směs v chladiči a ostřikovačích je opravdu nezbytností, nemíchejte ji raději nikdy se zbytkem letní. Ověřte si, v jaké kondici jsou stěrače a také zkontrolujte aktuální stav autobaterie. Příprava na provoz auta během prosince, ledna nebo února musí být co nejdůkladnější. Nezapomeňte, tma bude mnohem dříve, vozovka může být pokrytá sněhem, počítat se musí i s mlhami. Jednoduše řečeno, celkové nároky na pozornost řidiče jsou proto podstatně vyšší než během poklidného a veselého léta. Mimochodem, některé věci sice nejsou povinností podle vyhlášek a zákonů, ale v autě se rozhodně neztratí. Které to jsou?

  • Deky a oblečení. Při delších cestách se můžete ocitnout v koloně, a to během silných mrazů.
  • Mít záložní zdroj pro dobíjení elektroniky je nutnost, nikdy nevíte, co se stane.
  • Pytel písku v kufru se hodí. Když vám to při rozjezdu bude trochu klouzat, posyp vás spasí.
  • Rezerva paliva. Musíte vždy počítat s tím, že to nemusíte stihnout na čerpací stanici včas.

Myslete za všech okolností prakticky

Malá lopatka je nezbytnost, zvláště pokud víte, že sníh je všude kolem. Někdy si budete muset rychle proházet prostor pro parkování vozu, jindy zase zajedete až příliš daleko do závěje a holýma rukama jednoduše nic nezmůžete. Skládací lopatka z odolného materiálu a pár rukavic je vhodným doplňkem pro všechny zkušené motoristy, kteří vědí, co je může potkat v nejobtížnějších měsících roku. S tím souvisí i další doporučená výbava, startovací kabely jsou někdy neocenitelné. Zvláště pokud víte, že by mohl akumulátor vozu dělat určité starosti.

Škrabka na okna je vítaný společník

Námraza či led musí pryč, viditelnost za volantem je na prvním místě. A právě od toho jsou kvalitní škrabky, se kterými si zajistíte odpovídající výhled. Nějakou škrabku můžete mít i v kapse nebo u dveří garáže, je vhodné, když jich bude doma víc. Myslete například na to, že delší rukojeť škrabky zajistí uživatelský komfort, vyberte si podle chuti, trh je totiž hodně pestrý. Nezapomeňte, že nejde pouze o čelní sklo, ale také boční zrcátka, buďte maximálně důkladní. Berte to jako pomyslnou ranní rozcvičku. V horských oblastech pak budou vhodné sněhové řetězy, u nichž byste měli mít zažitý způsob nasazování. Ano, někdy to není snadné a jak praví klasik, těžko na cvičišti, ale lehce na bojišti. Tím může být zasněžená vozovka na míle daleko. Zvláště ve vyšších polohách totiž může hodně nasněžit.