Cesty ve vlastním voze jsou pro mnohé z nás otázkou komfortu. Nikdo nechce každodenně dojíždět MHD, vlaky na vás zase nepočkají. Sečteno a podtrženo, mít své auto znamená výhodu, která se počítá. Lépe se plánuje dovolená v cizině, kam si můžete vzít objemnější zavazadla. Stačí si jen pronajmout apartmán u moře a příjemně strávený týden je už za dveřmi. Pokud jsou před vámi stovky kilometrů, musíte se soustředit na provoz na dálnicích a dobře odbočovat. Možná budete nějakou dobu stát v kolonách a popojíždět jen po menších úsecích. A co na to děti? Ty by se neměly nudit, jinak budou na zadních sedadlech trochu nevrlé. Nejlepším řešením bude, když je adekvátně zabavíte.

 
Půjčovna dodávek Zlín

Pohádek opravdu není nikdy dost

Nejjednodušší řešení, jak upoutat pozornost každého dítěte, bývá tradičně doprovod moderní elektroniky. S interaktivním obsahem v tabletu bude výprava pro všechny cestující mnohem příjemnější a uteče, sotva se nadějete. Audio příběh může být dobrou alternativou, najdete je také na různých streamovacích službách. Pohádky, které jsou klasické a nabídnou poutavý děj, jsou vhodným doplňkem každé cesty. I kdyby šlo o cestu ze školky, rodič v roli šoféra potřebuje klid a nemůže se věnovat dvěma věcem najednou. Dítě je nutné zabavit. Kromě pohádek mohou běžet v tabletech oblíbené písničky, dobrou práci u velmi malých dětí odvedou různé interaktivní hračky, na jejichž zvuky jsou vaše ratolesti dobře přivyklé a baví je.

  • Komfort je klíčový. Deka, polštář a plyšák číslo jedna, to je nezbytná výbava zadních sedadel.
  • Lovec aut, to je oblíbená hra předškoláků. Počítání modrých nebo červených aut umí zabavit.
  • Občerstvení je základ. A můžete ho rozbalit v půli cesty, třeba jako takové malé překvapení.
  • Zpětné zrcátko. Kontrolujte je nenápadným pohledem skrze něj, ať se nemusíte pořád otáčet.

Fantazii rodičů se meze nekladou

Nabízí se dalekohled, knížka, časopis, cokoliv, co může znamenat klidnou půlhodinku, při které se posunete o dalších pár kilometrů blíž k cílové destinaci vaší dovolené. Když budou prohlížet krajinu dalekohledem, dobře se zabaví a mohou komentovat, co vidí. Upoutají tím možná i pozornost svých sourozenců, kteří sedí vedle nich a v držení dalekohledu se mohou střídat. Můžete si také zahrát hru na to, kdo první uvidí nějakou věc. Bystré oko dětí se pak bude soustředit na okolí a v zápalu této hry nebude mít čas na žádné zlobení. Jak by řekl klasik, kdo si hraje, ten nezlobí, na zadních sedadlech auta, třeba i v autosedačkách, to platí dvojnásob.

Plánujte také pravidelné přestávky

Zjistěte si, kde všude jsou odpočívadla a pravidelně na ně zamiřte. Žádné dítě totiž nevydrží delší dobu sedět, takový je nepsaný zákon dlouhých cest. Během přestávek si mohou vaše ratolesti vybít svou přebytečnou energii, zvláště pokud bude v dosahu nějaké dětské hřiště. Na mnoha odpočívadlech totiž budou, což je úleva pro unavené rodiče. Jinými slovy řečeno, vybouřené děti pak usnou a zbytek cesty, který proběhne pravděpodobně v noci nebo v brzkých ranních hodinách, pak proběhne nad očekávání klidně. Mimochodem, naplánujte si cestu tak, abyste jeli s unavenými nebo ospalými dětmi. Není nic horšího, než když odrážíte veselí ze zadních řad a musíte se soustředit na situaci na vozovce před vámi. Ideální variantou je tedy spánek, moudří rodiče se na delší cestu vydají v době, kdy se spí.