Jde o dobrou alternativu, pokud jedete na dovolenou, potřebujete zařídit pracovní záležitosti nebo jednoduše potřebujete vůz jen zřídka a jeho koupě se vám vzhledem k různým nákladům za provoz, technickou kontrolu nebo povinné ručení vůbec nevyplatí. Postup vypadá jednoduše. Navštívíte autopůjčovnu, vyberete si vhodný model, zaplatíte a pak už se staráte pouze o to, abyste vůz vrátili v dohodnutém termínu a bez poškození. Na co si dát pozor? Samozřejmě, také zde najdete jistá úskalí, kterých se musíte vyvarovat.

Menší auto je vhodnější

Určitě si nebudete půjčovat sportovní vůz nebo SUV. Kdo chce ušetřit, zvolí menší model, u nějž zaplatí menší částku za pojištění a kauci. Platí, že kauci dostanete v případě bezproblémového vrácení celou zpět, ale běžně půjde o desetitisíce korun, které po celou dobu výpůjčky nebudete mít v peněžence. Počítejte, proto pečlivě dopředu, protože po podpisu smlouvy a odjezdu z autopůjčovny bude těžké něco změnit.

Půjčení dodávek Zlín

Co všechno zahrnuje pronájem?

Jistě, chcete si půjčit nějaké auto. Ale co všechno s tím souvisí? Budete mít zajištěný servis, pokud dojde k nějakým problémům? Nebo vše uhradíte z vlastní kapsy? Důležitá je také situace kolem pojištění. Kvalitní servis vám také nabídne balíček, jenž rozhodně nezahrnuje jenom nejnutnější základ. A jen tak mimochodem, pokud si pronajmete auto na delší období, dostanete obvykle slevu. Důvod je zcela prostý, autopůjčovna bude mít méně práce. Nebude totiž nutné, aby měla vůz v nabídce už příští týden, protože si jej půjčíte na měsíc. Spočítejte si všechny náklady včas.

Proveďte také včasnou rezervaci

Neříkejte si pro sebe v duchu, že máte ještě spoustu času. Naopak, autopůjčovny umožňují rezervaci na dlouhé období dopředu. Pokud víte, že budete potřebovat vůz, můžete vyřešit podobnou otázku už o pár týdnů dříve a starat se o další věci. Nejen, že nemusí být vhodný model k dispozici, řešení na poslední chvíli je také dražší. Berte v potaz i část roku, kdy si vůz chcete půjčit. V létě, kdy je zpravidla výpůjčka auta populární, je pak pozdější rezervace nákladnější. A co dalšího je třeba zohlednit?

  • Doplňte palivo do nádrže před návratem. V takové hladině, jaká byla v momentu výpůjčky.
  • Kdo vrátí včas, nebude mít další výdaje. Vrácení auta bez domluvy o dva dny později je drahé.
  • Snažte se komunikovat. Měli byste znát maximum informací, na vše podstatné se ptejte.

Jaké poplatky na vás čekají?

Nabídka vypadá na první pohled hodně ekonomicky, ale u některých autopůjčoven menšího formátu se může nakonec prodražit. Čtěte pečlivě předloženou smlouvu a rozebírejte detaily. Rychlá jízda nebo krátký úsek po dálnici někdy znamenají výdaje navíc. Jindy si nad rámec základní ceny zaplatíte čištění vozu, protože jste si nevšimli včas, že je podle smlouvy povinností. Pokud vám půjčovna předloží ceník už dopředu a vše s vámi pečlivě probere, jste nepochybně v dobrých rukou. Neférové poplatky jsou problém, ale pokud byste podepsali smlouvu bez důkladného přečtení, nemůžete se jim bohužel příliš divit. Někdy platíte navíc i za to, že jste s autem jeli krátce do zahraničí. Studujte všechno pečlivě!

Jaké jsou další skryté náklady?

Překročení limitu najetých kilometrů nebo poplatek za dálniční známku, to mohou být naprosto klasické výdaje, které vás potkají u levnějších půjčoven. Někdy zaplatíte peníze navíc i za druhého řidiče. Stačí, když se budete se spolujezdcem střídat za volantem při dlouhých trasách. Pokud vsadíte na velmi levnou půjčovnu, možná vás na první pohled zarazí technický stav vozů. Pozor na pokuty za poškození a podobné věci!