Je to scénář, který může potkat všechny motoristy. Jistě, dáváte si pozor, jedete předepsanou rychlostí, ale podzimní měsíce jsou spojené s mlžným oparem, který k podobným nehodám bohužel značně přispívá. Navíc se také poměrně brzy stmívá, dny jsou na podzim vůbec nejkratší. Nebezpečí kolize se zvyšuje, a to nejen mezi auty a motocykly. Pokud projíždíte úsekem, který je blízko přírodě, může vás překvapit srna, divočák nebo nějaké jiné zvíře. Jaké jsou možnosti prevence? A co dělat, když už opravdu dojde ke karambolu?

Půjčovna dodávek Zlín

Nejčastěji to odnesou srnky

Až čtyři z pěti zvířat, jejichž život vyhasne na českých silnicích, jsou srnky. Každý rok dojde k několika tisícovkám podobných nehod, které mohou znamenat i náklady na opravy vašeho vozu. Zatímco srnky nezpůsobí velké škody, divoké prase je mnohem těžší a náprava vzniklých škod si vyžádá v krajním případě až desítky tisíc korun. Hmotnostní rozdíl mezi kancem a srncem je významný, kanci mohou dokonce vážit i přes 100 kg. A jak se takové srážky vyvarovat? Co vše by měl vzít v úvahu zodpovědný řidič, který chce předcházet podobným komplikacím?

  • Pokud je snížená viditelnost (mlha, východ slunce), přizpůsobte styl jízdy a zejména rychlost.
  • V případě, že vede cesta kolem polí nebo lesního porostu, pečlivě se za volantem rozhlížejte.
  • Zahlédnutí zvěře je jasný signál. Dálková světla vypněte, mnohem efektivnější jsou potkávací.

Co když dojde ke střetu?

Chladná hlava je na prvním místě, pokud se srážce nelze vyhnout, musíte zachovat klid. Snažte se úměrně situaci brzdit, měli byste držet vozidlo v jedné linii a nesnažit se zatáčet směrem ke krajnici. Takové jednání pak znamená, že byste byli jen krok od nehody (svodidla, stromy apod.). Když dojde k čelnímu střetu, poškození vozu se nevyhnete, možná se poškodí čelní sklo. Ale posádka by měla vyváznout bez vážnějších zranění, zvláště pokud je předpisově připoutaná. Nezapomeňte, že zvěř, která se rozhodne přejít silnici, nemusí být nutně sama. Pravděpodobně ji budou doprovázet i další členové její rodiny, v určitých případech to může být i několik velkých kusů. Potkávací světla jsou namístě. Dálková zvířata oslňují, nedostanou několik vteřin k dobru a neutečou před rozjetým autem.

Havarijní pojištění jako prevence

Co přesně se píše ve vaší smlouvě o povinném ručení, respektive havarijním pojištění? Pokud bydlíte poblíž malé obce a projíždíte téměř denně lesní cestou, měli byste myslet dopředu a sjednat si co nejdříve připojištění střetu se zvěří. Právě z této pojistky pak lze financovat opravu nebo alespoň její část. Rodinný rozpočet není nafukovací a malá částka navíc k základnímu pojištění se určitě vyplatí. Minimálně pro klid duše, pokud tedy nedojde k nejhoršímu scénáři.