Dřevěné podlahy mají své vlastní kouzlo. Jsou to jedny z nejdokonalejších podlah vůbec a jejich popularita je stále veliká. Dřevo je přírodní materiál, který má svá pozitiva a každá místnost, kde je dřevěná podlaha vypadá opravdu dokonale. Ovšem i ta nejdokonalejší podlaha se musí po určité době trochu vylepšit a renovace podlahy je tak vhodným řešením.

Každá renovace podlahy vyžaduje odborné posouzení

Určitě je velmi důležité, aby podlahu, kterou chce majitel zrenovovat, viděl profesionál. Jen tak člověk získá podrobné informace o tom, zda dřevěná podlaha renovovat vůbec lze a pokud ano, jakým způsobem. Technik firmy celou situaci posoudí a sdělí informace o tom, zda je renovace podlahy vůbec možná.

Renovace podlahy

Každá renovace podlahy má několik etap práce. Jednou z nich je broušení. Broušení parket výkonnou bruskou za účelem odstranění poškozené vrstvy dřeva a obnovení jeho původního vzhledu, je účinný, ale velmi nákladný a časově náročný postup. Nejprve je třeba desky vyčistit. Při dlouhodobém používání a silném znečištění ovšem bohužel kartáč s vodou moc nepomůže. Tady je nutné mechanické čištění. Bruska má velikost sekačky na trávu, je vybavena vhodným unašečem, na který se připevní brusný kotouč, kterým se musí podlaha dobře vybrousit. Podlaha tak dostane i jiný odstín, ale důležité je, že se dobře odstraní nečistoty a starý nátěr.

Renovace podlahy Praha

Jak pokračovat

Určitě se mezi jednotlivými prkny nebo dřevěnými parketami během používání objevily i mezery. Ty je třeba společně s jinými nedostatky, jakými jsou i rýhy a škrábance, odstranit. K tomu poslouží speciální tmel, který se nanáší celoplošně nebo jen na postižená místa. Pak přijde na řadu opět broušení. Hladký povrch pak pracovník firmy musí i dobře vysát od brusného prachu a zbývá jen závěrečná fáze a tou je povrchová úprava.

Povrchová úprava dřevěné podlahy

Bez ohledu na typ povrchové úpravy podlahy je základní péče zametání a vysávání. Tímto způsobem lze snížit riziko poškození a poškrábání v důsledku působení pískových částic nebo jiného mechanického poškození. Kromě toho si také podlaha zachová technické a vizuální vlastnosti.

K povrchovým úpravám patří lakování podlahy, ale také olejování.  Olejování zahrnuje použití olejů na bázi přírodních přísad, které snadno pronikají do struktury dřeva. Proto pracují zevnitř, chrání dřevěnou podlahu, dávají jí „vznešenější“ vzhled, zdůrazňují její originální strukturu.  Výhodou olejování je, že takto impregnovaná podlaha nezachytává statický náboj, což zabraňuje usazování prachu. Voskování zvyšuje odolnost proti vodě a vlhkosti. Vosk je ideální pro místa, kde je dřevěná podlaha vystavena intenzivnímu a různému zatížení. Olejová a vosková řešení umožňují jejich renovaci během používání bez nutnosti nákladných a náročných prací spojených s broušením.

Lakování dřevěné podlahy je nejběžnějším způsobem pro povrchovou úpravu. Nanáší se v několika vrstvách a její plné zatížení je možné až po několika dnech. Pokud však majitel takové podlahy určené k renovaci nemá čas přemýšlet o tom, jak správně impregnovat vybranou podlahu, pak je nutné přemýšlet o tom, zda je lepší zvolit povrch, který již byl chráněn třeba před vlhkostí. Pro pokládku dřevěné podlahy jsou dnes k sehnání i parkety nebo dřevěná prkna, která jsou již opatřena nátěrem, vhodnou impregnací a podobně.