Jistě chceme mít svůj dům či byt moderní a hlavně útulný. Správná kombinace barev na stěnách a vhodný nábytek s doplňky nám k tomu samozřejmě dopomohou. Musíme mít ovšem alespoň trochu fantazie nebo alespoň představu o tom, jak by to mělo vypadat. Tady bychom ale měli zapomenout na módní trendy a výstřelky a měli bychom se držet promyšleného plánu.

Několik rad

Zásady malování se musí dodržovat i tady. Interiér pak bude mnohem útulnější a my se v něm budeme cítit příjemně. Tak především velké plochy, jako jsou stěny a strop, by měly být neutrální. U stropů musíme volit barvu takovou, která nám například u vysokého stropu opticky prostor zmenší. Tmavé barvy třeba ubírají světlo a prostor navíc zmenšují. Pokud jde o tmavou barvu, tak ta působí úplně jinak na svislých plochách a jinak na vodorovných. No a určitě bychom se měli vyhnout pestrobarevným kreacím naší fantazie. Méně je někdy více a tady to platí dvojnásob. Nemusíme mít domov jako v cirkuse.

Malíři Brno

Co tedy na stěnách najdeme?

Určitě bychom měli mít na stěnách barvy, které jsou nám blízké, a které nám budou zpestřovat bydlení po delší dobu. Malování přece není jen na půl roku. Pokud bychom chtěli mít v bytě tmavší barvy, musíme si uvědomit, že tyto barvy pohlcují světlo a místnost je tedy daleko tmavší a tedy menší. Naopak světlá barva celou místnost zvětší a tak tedy záleží na tom, jak to vnímáme my. Co se týká tmavých odstínů, mohou také působit stísněným dojmem, tudíž bychom měli brát v úvahu i tento fakt. Vzdušné a otevřené jsou pak prostory se světlými odstíny barev.

Samozřejmě, že i barvy mohou ovlivnit naši náladu a psychiku. Některé dokážou uvolnit a navodit pohodu, jiné rozbouřit nebo se člověk může cítit stísněně. Barvy nám dodávají harmonii do života, protože svět nemusí být jen černobílý.

Profesionální malíř nebo svépomocí

Pokud jsme se tedy rozhodli, že svůj byt trochu obměníme a vymalujeme jej, měli bychom si hned na začátku říct, jak si to vše vlastně představujeme. Můžeme si vymalovat sami nebo si pozvat profesionály. Záleží na našem rozhodnutí. Malířská firma nám ušetří nejen spoustu práce a námahy, ale můžeme se spolehnout i na to, že nám dokonale poradí s volbou správného odstínu a vhodném druhu barvy. Mají jistě určitě i doplňkové služby, které velmi rádi uvítáme. Patří sem například celková příprava před samotným malováním, tedy zakrytování podlahy, odsunutí nábytku i olepení dveřních zárubní a podobně. K tomu se přičítá i závěrečný úklid, který jak známo nemá nikdo moc v oblibě.

Co se týká malování vlastními silami, musíme si na to jistě vyhradit alespoň víkend. Celá příprava také zabere nějaký čas a samotné malování nás bude jistě stát nějakou námahu. Takže pokud si na celou akci troufneme, můžeme si přichystat štafle, štětku a papírovou čepici.

Není barva jako barva

Máme také několik druhů barev, které můžeme použít do interiéru. K nejoblíbenějším barvám patří dnes barvy disperzní, které jsou ceněné zejména pro svou vysokou krycí schopnost a také svou odolnost. Disperzní barvy, které dnes najdeme v obchodech, se většinou vyznačují vysokou „otěruvzdorností“. Znamená to tedy, že jsou odolné vůči otěru za sucha nebo za mokra. Latexové barvy jsou odolné, lesklé, omyvatelné, vyznačující se nízkou prodyšností. Dále máme například práškové barvy, speciální a vápenné barvy. O jejich použitelnosti bychom se ale měli poradit s odborníkem.

Nebojme se poodhalit svou fantazii

Máme – li před sebou malování, můžeme také samozřejmě popustit uzdu své fantazii. Budeme mít nejen dobrý pocit, ale budeme se cítit určitě příjemně a svobodně. Malířských firem je na trhu mnoho a tak se nebojme oslovit jednu z nich a nechme si vytvořit ze svého obyčejného interiéru nějaký osobitý a dokonalý domov.